Учені борються з раком за допомогою золотого пилу

Поділитися посиланням:

Учені борються з раком за допомогою золотого пилуБританські медики винайшли більш безпечний порівняно з уже використовуваними вид хіміотерапії, який вбиватиме клітини тільки у випадку наявності в них атомів або наночастинок золота. Про нову розробку йдеться в статті, опублікованій у журналі Angewandte Chemie.

Відомо, що за останні роки науковці створили кілька принципово нових методів лікування раку, які ґрунтуються на використанні різних органічних або неорганічних наночастинок. У деяких випадках ці частинки самі по собі є засобом для видалення пухлини, виступаючи в якості своєрідної мішені, на яку спрямовуються або імунні клітини, або випромінювання лазера. В інших випадках наночастинки є лише засобом доставки небезпечних молекул у пухлину, що обмежує їхню дію й дозволяє знизити дозу, необхідну для повного знищення клітин раку.

Проаналізувавши раніше проведені експерименти, учені зосередили увагу на тому, що саме золото прискорює реакції в організмі й змушує складні органічні молекули розпадатися на частини або об’єднуватися в нові структури. Таке дослідження наштовхнуло біологів на думку про створення унікальної версії хіміотерапії, яка допомагатиме лікувати хворобу тільки в умовах, коли поруч є атоми або наночастинки золота.

Ця ідея лягла в основу створення кількох протиракових ліків і білків, що світяться та активуються тільки за наявності дорогоцінного металу. Медики перевірили, як саме відбуватиметься дія винайдених препаратів на ракові клітини та зразки інших тканин, у які введено наночастинки золота.

Дослідження показали, що такі наночастинки вбивали ракові клітини набагато активніше ніж «звичайна» хіміотерапія, не зачіпаючи інші клітини, які росли по сусідству з раковими.

Учені підкреслили, що, вони ще не проводили експерименти на тваринах і добровольцях, тому новий вид хіміотерапії запровадиться в лікарнях нескоро – мінімум через 4 – 5 років.

З іншого боку, підтвердження можливості застосування такого методу означатиме, що медики отримають перший надійний спосіб боротися з раком мозку, адже попередні дослідження показують, що наночастинки золота можна вводити в черепну коробку без серйозних наслідків для нервових клітин.

Варто зазначити, що ґрунтовні напрацювання в боротьбі з раком є й в українських медиків. Наші науковці винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra, який, за даними учених-мікробіологів, може допомогти в лікуванні раку.